hvad er 14 gauge varmvalset stål

14 gauge (gauge) er en tykkelsesmåleenhed, der almindeligvis anvendes i USA Jo mindre tal, jo større tykkelse. 14 gauge varmvalset stålplade er ca. 0,0747 tommer (1,897 millimeter) tyk og er baseret på en ASTM-standard (f.eks. A36 eller A1011). Varmvalsningsprocessen finder sted over stålets omkrystallisationstemperatur (normalt 900-1300 grader), og overfladen kan afkøles med en oxideret hud, og dimensionsnøjagtigheden og overfladefinishen er lavere end koldvalset stål.
kemisk sammensætning
Kemisk sammensætning i henhold til ASTM A36 (almindelig varmvalset stålkvalitet) eller A1011 CS Type B:
|
C |
Mindre end eller lig med 0,26 % |
|
Mn |
0.60-0.90% |
|
P |
Mindre end eller lig med 0,04 % |
|
S |
Mindre end eller lig med 0,05 % |
|
Fe |
Remian |
mekanisk egenskab
Mekaniske egenskaber er baseret på ASTM A1011 CS Type B (kommerciel kvalitet) eller A36 (konstruktionsstål) med typiske værdier som følger:
|
trækstyrke |
400-550 MPa (58.000-80.000 psi) |
|
udbyttestyrke |
Større end eller lig med 250 MPa (36.000 psi, A36) |
|
forlængelse |
Større end eller lig med 20 % (50 mm skala) |
|
durometer |
Brinell hårdhed (HB) ca.. 120-150 |
Ansøgningssager




14 gauge varmvalset stålplade er meget udbredt:
- Konstruktion: stålrammer, støttebjælker, tagpaneler.
- Fremstilling: maskineri bundplader, prægninger, containerskaller.
- Industriel: rørstøtter, udstyrsbaser.
- Landbrug: trailerrammer, komponenter til landbrugsmaskiner.
Dimensioner og tolerancer
|
tykkelser |
1.897 mm |
|
højde |
914 mm, 1219 mm, 2438 mm |
|
længder |
2438 mm,3048 mm,Skæring efter behov |
|
vægte |
15,25 kg/m² |
|
overfladetilstand |
Varmvalset med oxideret skind, valgfri bejdsning (HRPO). |
| standard |
Er i overensstemmelse med ASTM A36, A1011 CS Type B osv. |
Testmetoder




- Kemisk analyse: Spektralanalyse for at verificere sammensætning.
- Trækprøvning: Måling af trækstyrke, flydespænding og forlængelse.
- Hårdhedstestning: Brinell hårdhedsmåling.
- Overfladeinspektion: Påvisning af oxideret hud og defekter.
Særlige hensyn
- Overfladeruhed: med oxideret hud, som skal fjernes ved syltning for at forbedre udseendet og malingseffekten.
- Svejsbarhed: Lavt kulstofindhold sikrer god svejsbarhed, kan bruges med MIG, TIG osv. uden forvarmning.
- Korrosionsbestandighed: medium, anbefales at blive beskyttet ved maling eller galvanisering, især til udendørs brug.
- Sammenligning med koldvalset stål: varmvalset er billigere, men har dårlig overfladefinish, velegnet til strukturelle dele frem for præcisionsdele.
Forskellen mellem 14 gauge og 16 gauge
Tykkelsesforskelle
14 gauge varmvalset stål:
Tykkelsen er ca0,0747 tommer (1,897 mm)med en tolerance på ±0,006 tommer i henhold til ASTM-standarder.
16 gauge varmvalset stål:
Tykkelse ca0,0598 tommer (1,518 mm), tolerance ±0,006 tommer.
14 gauge stålplade er stærkere, men er muligvis ikke fleksibel nok i nogle scenarier, hvor tyndere materialer er påkrævet.
Mekanisk sammenligning
Antag, at begge er blødt stål (f.eks. ASTM A36 eller A1011 CS Type B):
Trækstyrke:
14 Gauge: 400-550 MPa
16 Gauge: 400-550 MPa
Samme: Trækstyrke bestemmes primært af materiale, ikke af tykkelse.
Udbyttestyrke:
14 Gauge: Større end eller lig med 250 MPa
16 Gauge: Større end eller lig med 250 MPa
Samme: Flydespænding bestemmes også af materialet.
Forlængelse:
14 Gauge: Større end eller lig med 20 %
16 Gauge: Større end eller lig med 20 %
Lignende: Den tykkere 14 gauge kan dog være lidt mere stiv, når den er støbt.
Bæreevne-:
På grund af dens større tykkelse er 14 gauge i stand til at bære højere belastninger over samme spændvidde (f.eks. ca. 20-30 % mere vægt i reoler eller gulvbelægningsapplikationer).
Sammenligning af egenskaber
Styrke og stivhed:
14 Gauge: tykkere, mere modstandsdygtig over for bøjning og deformation, velegnet til kraftige-strukturer.
16 Gauge: Tyndere, lidt mindre stiv, velegnet til lette-opgaver.
Formbarhed:
14 Gauge: Kan støbes, men kræver mere kraft ved bøjning eller stempling på grund af øget tykkelse.
16 Gauge: Lettere at bukke og presse, velegnet til mere komplekse støbte dele.
Overfladekarakteristika:
Begge er varmvalset stål med en oxideret overflade med lignende ruhed, men den oxiderede overflade på 14 gauge kan være tykkere og kræve bejdsning for at forbedre udseendet.
Specifikationssammenligningstabel
|
kausalitet |
14 Måler |
16 Måler |
|
tykkelser |
0,0747 tommer (1,897 mm) |
1.518 mm |
|
vægte |
15,25 kg/m² |
12,2 kg/m² |
|
trækstyrke |
400-550 MPa |
400-550 MPa |
|
udbyttestyrke |
Større end eller lig med 250 MPa |
Større end eller lig med 250 MPa |
|
forlængelse |
Større end eller lig med 20 % |
Større end eller lig med 20 % |
|
apparat |
Kraftige-strukturer, mekaniske bundplader |
Letvægtskonstruktion, stemplede dele |
|
omkostninger |
Høj |
Relativt lavt |
| Produktnavn | Q235 varmvalset kulstofstålplade |
| Tykkelse | 1,2-100 mm |
| Bredde | 600-2500 mm |
| Længde | Som kundens ønske |
| Teknik | Varmvalset |
| Pakke | Standard eksport hav-værdig indpakning |
| Betalingsbetingelser | T/T30% |
| Leveringsdetaljer | Inden for 3-15 dage efter modtagelse af deponeret eller L/C ved syne |
| Overfladebehandling | Bare/Shot Blasted og Spraymaling eller efter behov. |
| Standard | ASTM,EN,GB,JIS,DIN |
FAQ
Q: Hvilken type projekt er tykkelsen af 14 Gauge varmtvalset stål egnet til?
A: Med en tykkelse på ca. 1.897 mm er 14 gauge stålplade ideel til projekter, der kræver moderat styrke og holdbarhed, såsom støttebjælker i byggeri, maskineri bundplader eller rammer til landbrugsudstyr. Den er tykkere end 16 gauge (1.518 mm) og kan modstå større belastninger, men er ikke egnet til ultra-tynde eller præcisionsstøbningsapplikationer.
Q: Kan jeg bruge 14 gauge varmvalset stål til udendørs strukturer? Hvordan forhindrer jeg rust?
A: Det kan bruges til udendørs strukturer (f.eks. hegn eller espalier), men på grund af dets moderate korrosionsbestandighed anbefales det at sylte for at fjerne oxideret hud, før du påfører en rusthæmmende primer og udendørs vejrmaling, eller vælge en galvaniseret finish for at sikre langvarig-brug i fugtige omgivelser.
Q: Hvad skal jeg vide, når jeg svejser 14 Gauge varmvalset stål?
A: Det anbefales at bruge MIG- eller TIG-teknologi ved svejsning på grund af dets lave kulstofindhold (mindre end eller lig med 0,26%) uden forvarmning for at få en god svejsning. Det er dog nødvendigt at rense oxidhuden på overfladen for at undgå porøsitet eller urenheder, der påvirker kvaliteten. For tykke dele skal du kontrollere varmetilførslen for at forhindre deformation.
Spørgsmål: Er 14 Gauge varmvalset stål egnet til stemplede dele? Hvor svært er det at bearbejde?
A: Velegnet til stempling i middel dybde (f.eks. beslag eller huse), forlængelse Større end eller lig med 20 % giver moderat formbarhed. Men fordi tykkelsen er større end 16 gauge, kræves der mere tryk og stærkere matricer til stempling, og behandlingen er lidt vanskeligere, så test af matricedesignet anbefales.
Q: Kan denne stålplade bruges til kraftige reoler? Hvad er bæreevnen?
A: Kan bruges som kraftige reoler med en flydespænding på mere end eller lig med 250 MPa og en belastningskapacitet på ca. 150-200 kg/m² (afhængig af spændvidde og støttedesign). Den er stærkere end 16 gauge (ca. . 100-150 kg/m²), men det anbefales at bruge bjælker eller forstærkning for at sikre en sikker belastning.
Om Hungthai Metal

Vores avancerede produktionsteknologi og strenge kvalitetskontrolsystem er kernen i vores forretning, der sikrer, at hvert parti af produkter opfylder internationale standarder, såsom ISO 9001, SGS og BIS certificering. Hungthai Metals årlige eksportvolumen overstiger 300.000 tons, og dets produkter eksporteres til Afrika, Sydøstasien, Sydamerika, Nordamerika og Europa og betjener mere end 200 tilfredse globale kunder med en leveringsrate på 98 %-. Vi leverer ikke kun standardprodukter, men opfylder også de forskellige behov i bygge-, bilindustrien, husholdningsapparater og industriel fremstillingsindustri gennem dybe forarbejdningstjenester (såsom opskæring og prægning) og skræddersyede løsninger.
Populære tags: 14 gauge varmvalset stål, Kina 14 gauge varmvalsede stålproducenter, fabrik








